Rodzaje czujek alarmowych - dualne PIR mikrofalowe - co warto wiedzieć?

Rodzaje czujek alarmowych – Jakie czujniki ruchu stosuje się w domowych systemach alarmowych?

Czujki alarmowe, ich wersje, są głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie alarmu domowego. Choć obecnie, większość właścicieli nieruchomości w Polsce zastanawia się raczej nad kwestią – jakie profesjonalne systemy alarmowe warto kupić, to decyzja o tym, jakie rodzaje czujek alarmowych zamontować, jest również bardzo istotna.

Rodzaje czujek przeciwpożarowych to z pewnością bardziej znanym temat, bo te czujniki alarmowe wewnętrzne są najważniejszym elementem alarmu w niejednym domu w Polsce i nie podlega dyskusji fakt, że sprawna czujka alarmowa na 100% ostrzeże domowników przed pożarem. Ale nowoczesne systemy alarmowe zawierają również czujki ruchu i najczęściej, w branży systemy technicznej ochrony mienia w Polsce, wykorzystywane są 3 rodzaje czujek alarmowych. Jakie? Sprawdźmy to!

Czujniki alarmowe

Czujki alarmowe nie są dość dobrze znanym tematem, bo niewiele osób w Polsce zgłębia wiedzę w obszarach: czułość czujki alarmowej, czujki alarmowe przewodowe czy np. jak rozmieścić czujki alarmowe, aby działały skutecznie. Zazwyczaj profesjonalne alarmy domowe są instalowane i serwisowane przez specjalistów z Agencji Ochrony i nie ma najmniejszej potrzeby, aby samodzielnie “majstrować” przy sensorach.  

Jeśli ze zwykłej ciekawości, wpiszemy w Google pytanie – czujka alarmowa co to jest?, to Internet skieruje nas na stronę Wikipedii, gdzie pod hasłem – System alarmowy, wyświetlą się takie oto informacje (cytuję): – “W skład systemów alarmowych najczęściej wchodzą (m.in.) różnego typu czujniki i detektory. Detektory ruchu – istnieją trzy główne typy czujników reagujące na występowanie ruchu w „polu widzenia” urządzenia:

  • pasywne czujki podczerwieni (PIR) – Reagują na zmianę promieniowania podczerwonego (emitowanego przez obiekty o temperaturze wyższej od otoczenia), nie są one wrażliwe na obiekty nie emitujące ciepła lub emitujące go zbyt mało (np. wskutek izolacji termicznej).
  • czujniki mikrofalowe – Działają na zasadzie radaru Dopplerowskiego, wysyłając falę elektromagnetyczną i odbierając falę odbitą (wskutek odbicia fali od poruszającego się obiektu następuje zmiana jej częstotliwości), są one wrażliwe głównie na ruch w kierunku do i od czujki.
  • czujniki ultradźwiękowe – Działanie zbliżone do mikrofalowych, z tą różnicą, że wykorzystują fale akustyczne (w zakresie niesłyszalnym) i reagują na ruch ośrodka (powietrza); w związku z tym podatne są na fałszywe alarmy wywołane przepływem powietrza. Używane powszechnie w instalacjach alarmowych instalowanych w samochodach.”

Detektory ruchu

Bezprzewodowe czujniki ruchu stają się w Polsce standardem, jeśli chodzi o oświetlenie w budynkach, ale zgłębiając ten temat, okazuje się, że czujki alarmowe to nie tylko Castorama i detektory ruchu do samodzielnego montażu.

Choć czujniki ruchu pozwalają oszczędzać energię elektryczną, wyłączając światła w budynku, gdy nikogo tam nie ma i są regularnie używane np. w lokalach komercyjnych w toaletach i w garażach domowych, to istnieją różne rodzaje czujników ruchu, które są z powodzeniem wykorzystywane w systemach alarmowych.

Trzeba jednak wiedzieć, że czujniki ruchu to nie tylko dodatkowa funkcja systemu alarmowego – detektory ruchu są niezbędne, bo bez nich, nie byłoby sposobu na wykrycie intruza! Czujka alarmowa służy do wykrywania: obiektów, zjawisk i parametrów fizycznych w otaczającej ją przestrzeni. Po włączeniu alarmu w domu, czujniki ruchu stoją “na straży”, gotowe do szybkiego reagowania w różnych sytuacjach, takich jak np.: aktywność w garażu, kroki na korytarzu w domu czy manewry na schodach przed domem, otwieranie lub zamykanie okien lub drzwi i nawet wybicie szyby. 

Jakie rodzaje czujek alarmowych stosuje się w alarmach domowych?

Gdy czujnik wykryje ruch, wysyła sygnał do panelu sterowania systemu alarmowego, który łączy się z centrum monitorowania i uruchamiany jest wtedy alarm. Najbardziej kojarzone z alarmami domowymi są to tzw. czujki ruchu, których zadaniem jest wykrycie poruszającego się intruza czy czujka otwarcia – kontaktron.

Czujniki ruchu są wykorzystywane w profesjonalnych, domowych alarmach przeciwwłamaniowych razem z kamerami, . aktywując te urządzenia, gdy wykryją ruch w pobliżu. Czujki dymu czy czujki czadu również możemy podpiąć do naszego systemu alarmowego jednaj nie będą one treścią dzisiejszych rozważań. W Polsce, w domowych systemach alarmowych wykorzystuje się najczęściej 3 rodzaje czujek ruchu i są to:

  •  czujniki PIR,
  •  czujniki mikrofalowe,
  •  czujniki dualne.

Czujniki PIR 

Pasywne detektory ruchu na podczerwień, znane również jako czujniki PIR (Passive Infra Red) to najczęstszy rodzaj czujników używanych przez właścicieli domów w Polsce, ponieważ są one praktyczne i niedrogie.

Termin “pasywny” oznacza, że ​​czujki te działają bez potrzeby promieniowania i generowania własnej energii. Czujniki pasywnej podczerwieni (PIR) zawierają tylko odbiornik podczerwieni, który „widzi” światło podczerwone emitowane przez obiekt, taki jak np: człowiek, zwierzę lub niebezpiecznie nagrzewający się przedmiot np. serwer komputerowy. 

Czujniki PIR mogą skutecznie wykrywać zmiany temperatury otoczenia, a także ciepłotę ciała. Jeśli czujniki te wykryją “skok” temperatury spowodowany obecnością złodzieja lub jakiegoś innego obiektu, alarm zostanie uruchomiony. Należy dodać, że energia podczerwieni nie może przejść przez szkło, więc alarm w domu nie zostanie uruchomiony z powodu obecności ludzi lub zwierząt na zewnątrz budynku. Czujniki PIR są bardziej powszechne niż aktywne czujniki podczerwieni w domowych systemach alarmowych, bo potrzebują one mniejszej mocy i mniej wspierającego sprzętu, a także dlatego, że są także lepiej przystosowane do ustawień w alarmach domowych. 

Czujniki mikrofalowe

Czujnik mikrofalowy (HF- High Frequency) z kolei, wykrywa tylko poruszające się obiekty. Czujka tego rodzaju wysyła wiązkę fal o wysokiej częstotliwości w postaci ciągłego sygnału. Jeśli wiązka “odbije” się od obiektu ruchomego, to fala odbierana będzie miała inną częstotliwość niż ta nadawana. Mikrofalowy czujnik alarmowy działa jak radar, bo wypełnia falami całe pomieszczenie i mierzy poziom odbitego echa. W momencie wejścia osoby do pomieszczenia, ten “pogłos” zmieni się na tyle, że próg różnic pomiędzy falami zostaje przekroczony i włączy się alarm. 

W przeciwieństwie do czujników podczerwieni, czujniki mikrofalowe mogą wykrywać ruch przez materiały niemetalowe, takie jak np: szkło, drewno, plastik i płyty gipsowo-kartonowe. Ponadto czujniki mikrofalowe są trwalsze niż czujniki podczerwieni, dzięki czemu nadają się do zastosowań na zewnątrz, do ciągłego użytkowania. Choć czujniki mikrofalowe wymagają do działania większej mocy niż czujniki ruchu na podczerwień, ale mają też wyższą czułość i większą zdolność wykrywania ruchu z dużych odległości i co więcej, wykazują brak wrażliwości na zmiany temperatury otoczenia.

Promieniowanie mikrofalowe w systemach alarmowych ma oczywiście swoje wady i zalety, ale czujniki te są generalnie znacznie czulsze niż czujniki podczerwieni. Ta czułość może być bardzo korzystna, ale może również skutkować fałszywymi alarmami wyzwalanymi przez niewielkie ruchy otoczenia, takie jak np. poruszające się pod wpływem wiatru gałęzie drzew lub zasłony w oknach. Z tego właśnie powodu, w czujkach alarmowych, radar mikrofalowy musi być połączony z technologią PIR, aby zapobiegać ciągłym fałszywym alarmom.

Czujniki dualne 

Czujniki ruchu dualne to czujki alarmowe wyposażone w jednej obudowie w 2 sensory różnego typu. W większości przypadków takie połączenie obejmuje technologie PIR + MW, czyli pasywna podczerwień i radar mikrofalowy. Oba te detektory, w dualnym czujniku ruchu będą działać niezależnie na swój własny, unikatowy sposób. To jest dobre rozwiązanie, bo aby zadziałał dualny czujnik ruchu, zarówno radar mikrofalowy, jak i czujnik PIR muszą zostać jednocześnie aktywowane. 

Jest to doskonały sposób na zapobieganie fałszywym alarmom w domu wywoływanym przez poruszające się przedmioty, powiew ciepłego powietrza lub zwierzęta domowe. Czujniki dualne są bardzo dokładne w wykrywaniu obecności intruza czy innych niebezpieczeństw i najczęściej stosuje się je w garażu i domu, w pomieszczeniach, w których występują dodatkowe źródła ciepła, np: kominek, klimatyzacja. 

Podsumowanie:

Obecnie, czujki alarmowe stanowią ogromną część technologii stojącej za nowoczesnymi systemami technicznej ochrony mienia, która na dodatek, w Polsce stale się rozwija!

Jeśli jesteś właścicielem domu lub firmy i martwisz się o ogólne bezpieczeństwo swojej rodziny, majątku i nieruchomości – odwiedź naszą e-stronę! Poznaj nasze profesjonalne usługi w zakresie projektowania, montażu, konserwowania oraz serwisowania systemów ochrony mienia, a następnie skontaktuj się z konsultantami ds. bezpieczeństwa w AJG! 

Chętnie omówimy z Tobą najbardziej efektywne i ekonomiczne systemy alarmowe, jakie AJG Systemy Bezpieczeństwa Sp. z o.o. może Ci zaproponować!

Formularz kontaktowy