Co może uruchomić alarm w domu ?

Co może uruchomić alarm w domu ?

Systemy alarmowe promowane są jako praktyczne, poprawiające bezpieczeństwo, tymczasem mogą nie być bezproblemowe. Czujniki, aplikacje, kontaktrony to tylko urządzenia, które co do zasady powstały po to by nam ułatwić życie, zadbać o komfort i bezpieczeństwo mieszkania, tymczasem to tylko urządzenia, które również się mylą, nie są elastyczne.

Inteligentny dom z alarmem antykradzieżowym, przeciwpożarowym to świetne rozwiązanie, niemniej to również szereg błędów, niepotrzebnych zgłoszeń, błędów w działaniu itd.

Wybór alarmu, poprawna instalacja i rozmieszczenie czujników

Aby system alarmowy działał poprawnie i zapewniał nam bezpieczeństwo a nie powodował irytację, hałas i niepotrzebne wezwania służb lub firmy ochroniarskiej musi być właściwie dobrany, a także zainstalowany.

Kluczowe znaczenie ma właściwe rozmieszczenie czujników monitorujących bezpieczeństwo w domu, wokół domu. Wykrywanie ruchu, ostrzeżenia o detekcji niepożądanych zdarzeń powinny być wsparciem, nie zaś uciążliwym obowiązkiem.

Alarm w domu, nie zawsze oznacza zagrożenie

Fałszywe alarmy mają prawo się zdarzać, jednak nie powinny być nagminne. Jeśli tak się dzieje to oznacza że system alarmowy jest źle zainstalowany i niedopasowany do potrzeb właściciela, użytkownika. Nadmierna ilość fałszywych alarmów tłumi czujność, bo przecież gdy dziesiąty raz otrzymujemy wiadomość na telefonie że nasz alarm wykrył zagrożenie sądzimy że to kolejny fałszywy alarm, tymczasem właśnie wtedy może być to realne zagrożenie.

By system działał skutecznie należy rozpoznać słabe strony posesji, ale również poznać zwyczaje domowników. Stosowne rozmieszczenie czujników pomoże w detekcji ruchu tam gdzie ruch jest nietypowy i potencjalnie oznacza intruza. Chcąc mieszkać i korzystać z domu bez zakłóceń mając jednocześnie uzbrojony alarm niezbędne jest użycie kontatronów. Ponadto zamiast czujników ruchu można użyć czujników tłuczonego szkła w oknach itp.

Zbyt czuły alarm

Najczęstszym powodem fałszywych alarmów jest zbyt wysoka czułość czujników. Wystarczy że wiatr zawiruje liśćmi, czy przebiegnie kot alarm się może aktywować niepotrzebnie. Aby uniknąć takich sytuacji warto zadbać o wielopasmowe czujniki podczerwone na obwodzie posesji które uruchomią alarm dopiero do naruszeniu iluś pasm, co wskazuje na człowieka, nie zaś na niewielkie zwierzę, ptaka, czy poruszające się pod wpływem wiatru rośliny, gałęzie. Najpopularniejszymi elementami odpowiedzialnymi za uruchomienie alarmu są czujki stanu.

Do takich należy zamknięcie lub otwarcie okna, drzwi, bądź przekręcenie klucza. Do drugiej grupy czujników należą wykrywacze ruchu, zwykle czujki podczerwienie. Niestety są one podatne na rozmaite i liczne zakłócenia. celem unikania niepotrzebnych alarmów stosuje się tzw. czujki dualne. W jednym miejscu, w jednej obudowie są skryte czujki podczerwienie i jednocześnie mikrofalowe. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam gdzie dochodzi do zmian temperatury i sama czujka podczerwieni nie zdaje egzaminu. Oprócz wspomnianych czujników występują w systemie alarmowym czujki specjalnego przeznaczenia umiejscowione w konkretnych miejscach. 

Przykładem mogą być czujniki podniesienia przedmiotu potencjalnie wartościowego, czy też czujniki mikrofonowe reagujące na dźwięk w danej przestrzeni, czujki wibracyjne, dymu, zalania itp. kluczem do sukcesu jest ustawienie ich czujności tak, aby nie powodowały alarmu bez powodu, ale za to sprawdzały się przy występowaniu realnego zagrożenia.

Formularz kontaktowy