Różnica między kamerą IP a kamerą analogową. Co wybrać?

Różnica między kamerą IP a kamerą analogową

Monitoring stał się jednym z systemów, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność nie tylko w ramach zabezpieczenia firm i przedsiębiorstw, ale również domów jednorodzinnych. Rozwój technologii sprawił, że coraz więcej osób decyduje się na montaż tego systemu i jego aktywne wykorzystanie. W tym artykule sprawdzimy, jakie są różnice pomiędzy kamerą IP a kamerą analogową. Opowiem również jaki monitoring wybrać do domu i swojej firmy, by móc spać bezpiecznie. 

Kamery cyfrowe – zasady i zalety działania

Monitoring cyfrowy w bardzo wielu aspektach przewyższa monitoring analogowy. Zdecydowaną zaletą tego rozwiązania jest jakość nagrań. Szeroki wachlarz możliwości oraz bardzo dobra jakość obrazu sprawia jednak, że rozwiązanie to jest droższe od tradycyjnego analogowego monitoringu. Technologia monitoringu IP pozwala na montaż i wykorzystanie urządzeń za pomocą sieci teleinformatycznej.

Podstawową różnicą, jaką z łatwością można zauważyć jest więc sposób przesyłania danych. Decydując się na kamerę IP możemy odtworzyć obraz, w jakiej rozdzielczości został zarejestrowany. Jeśli więc wybierzemy kamerę, która będzie rejestrować w rozdzielczości full HD lub ultra HD, to będziemy mogli go odtworzyć w tej samej rozdzielczości. Takie rozwiązanie może pozwolić nam na odtworzenie z nagrania nawet najdrobniejszych szczegółów, co niejednokrotnie jest bardzo pomocne. 

Jak działa monitoring analogowy? 

Monitoring bazujący na technologii analogowej działa na standardzie PAL/NTSC. Mówiąc prostszym językiem, oznacza to, że  nagranie, jakie otrzymujemy posiada maksymalną rozdzielczość o wartości 768 x 576 pikseli. System działa prawidłowo, jeżeli zainstalujemy odpowiedni rejestrator, którego zadaniem jest zapisywanie danych na dysku typu SATA.

Pamiętajmy, że obecnie nazywanie monitoringu analogowym jest raczej potoczne. Urządzenia bowiem wyposażone są w przetwornik cyfrowy i podłączone do odbiorników kontrolnych za pomocą kabla koncentrycznego ze złączem BNC. Zarówno kamery, jak i rejestratory analogowe są produkowane w nowoczesnej stylistyce i niedużych rozmiarach. 

Jaki monitoring wybrać? 

Decydując się na zakup monitoringu do domu lub firmy, musimy pamiętać, że technologia analogowa już od kilku lat nie jest rozwijana. Kamera IP oferuje nam znacznie lepszą rozdzielczość i więcej funkcjonalności. Jej cena jest odzwierciedleniem jakości i możliwości, jakie oferuje.

Pamiętajmy również, że monitoring cyfrowy pozwala nam na montaż całego systemu bez wykorzystania kabli. To daje nam ogromne możliwości co do usadowienia systemu w różnych miejscach. Dwukierunkowy system audio w kamerach IP pozwala nam się komunikować na odległość.

Kamerami IP możemy również sterować za pomocą aplikacji w telefonie i mieć dostęp do obrazu przez nie przekazywanego przez 24h na dobę z każdego miejsca na ziemi. Jeżeli więc chcemy korzystać z bardzo dobrej jakości obrazu i rozdzielczości, nowoczesnych rozwiązań i zdalnego sterowania, to powinniśmy wybrać monitoring cyfrowy. 

Sprawdź: Montaż kamer Włocławek

Formularz kontaktowy